Šta treba znati o Austriji
Austrija je zemlja sa izvanrednom lokacijom u srednjoj Europi. Ukupna površina ove države je 83.879 km2. Graniči se sa Češkom, Nemačkom, Mađarskom, Slovačkom, Slovenijom, Italijom, Švajcarskom i Lihtenštajnom.
Ovo nije velika država po broju stanovnika ali je veoma interesantna i atraktivna za život. Stanovništvo Austrije broji oko 9 miliona. Većina njih govori lokalni bavarski dijalekt kao svoj maternji jezik.
Kada donesete odluku o preselenju u Austriju
Svaka međunarodna selidba ima svoje uzroke. Preselenje u Austriju je veliki izazov i može biti uzbudljiv i složen proces, ali uz pravilno planiranje i pripremu, možete olakšati ovaj proces. Evo predloga bitnih koraka koji vam mogu olakšati po ovom pitanju:
Priprema je pola posla
Kada ste doneli odluku o selidbi u Austriju očekuje se da ste se podrobno informisali o potrebnim detaljima kao i o uslovima života u ovoj zemlji. Možda vam je olakšalu to odluku činjenicu da u ovoj zemlji boravi više od 750000 stranih državljana.
Istražite i pripremite se: Prvo, detaljno istražite Austriju kako biste stekli bolji uvid u život tamo. Upoznajte se s kulturom, jezikom, klimom, tržištem rada i troškovima života. Također, proverite uslove za ulazak i boravak u Austriji, kao i potrebne dozvole i dokumentaciju.
Posao je ključ
Odlukum o selidbi verovatno ste doneli na osnovu toga što imate rešeno zaposlenje u ovoj državi. Ako to niste uradili prvo pronađite posao. Ako nemate posao prije preselenja, preporučljivo je započeti tražiti posao u ovoj zemlji. Možete koristiti internet za traženje poslova, pregledati web stranice austrijskih preduzeća i koristiti kontakte unutar vaše industrije. Također, proverite postoji li potreba za vašim veštinama na austrijskom tržištu rada.
Uredite dokumentaciju: Osigurajte da imate svu potrebnu dokumentaciju. To može uključivati putovnicu, radnu dozvolu, boravišnu dozvolu, diplome, prijave za socijalno osiguranje i druge važne dokumente. Pročitajte o zahtjevima za dobivanje vize i dozvole za rad u Austriji te sledite upute za prikupljanje potrebne dokumentacije.
Obezbedite finansijska sredstva: Nigde se ne ide sa praznim džepom, pa pripremite sredstva potrebna za proces preselenja. Čekaju vaš troškovi i proverite svoje finansijske mogućnosti i shodno tome osigurajte da imate dovoljno sredstava za preselenje i prvih nekoliko meseci života u Austriji. Također, proverite uslove kod banka da biste lakše uradili prenos novca u novu državu.
Pronađite smeštaj: Pretražite stanove ili kuće za najam u području u kojem planirate živjeti u Austriji. Možete koristiti internetske platforme za oglašavanje nekretnina, agencije za nekretnine ili se obratiti lokalnim zajednicama za savet. Osigurajte da imate dovoljno vremena za pronalaženje prikladnog smeštaja prije preselenja.
Organizujte proces selidbe: Ako imate puno stvari za preseliti, razmotrite angažiranje profesionalne tvrtke za selidbe koja će vam pomoći u pakiranju, transportu i isporuci vaših osobnih stvari u Austriju. Ako se selite sa porodicom, proveriti i uslove za školovanje dece, zdravstvene usluge i druge bitne detalje.
Naučite jezik. Ovo je jedna od stavki koja je verovatno najvažnija za selidbu u Austriju. Iako je većina Austrijanaca dobro upućena u engleski jezik, korisno je naučiti osnove nemačkog jezika kako biste se lakše integrisali u ovo društvo i lakše komunicirali s ljudima u svakodnevnom životu.
Integracija u Austriju: Nakon preselenja, potrudite se upoznati nove ljude, pridružite se lokalnim zajednicama, uključite se u aktivnosti i istražite svoje novo okruženje. Iskoristite priliku za upoznavanje austrijske kulture, tradicije i običaja.
Zaključna razmatranja
Ovja tekst treba da vam makar na kašičicu olakša aktivnosti koje treba da uradite kada ste doneli odluku o selidbi u Austriju. U njemu su date opšte smernice koje vi sami treba da prilagodite vlastitoj situaciji i potrebama.
Internet je sve moćniji. Također, proverite ažurirane informacije o imigracijskim i radnim zahtevima, uslovima te pravilima koja su trenutno važeća, jer pravila nisu zakovana i mogu se menjati.
Kod selidbi u inostranstvo najveđa gnjavaža su papiri. Treba skupiti brdo dokumenata, prevesti ih,overiti, platiti za svaki pravo malo bogatstvo. I još ako nešto ne valja, a gleda se svako slovo, onda mora ponovo. Sam prevoz je manje više lak, prevoznik će to bez problema da obavi
ОдговориИзбриши