уторак, 27. јануар 2015.

Selidba stilskog nameštaja


Svako ko ima stilski nameštaj u svom domu, umetničke slike ili ima neki predmet koji je dragocen i koji čuva godinama kao vrlo vredan ili spada u porodično nasledstvo, u trenutku kada planira da se seli sigurno razmišlja o tome kako će se te pomenute stvari preneti u novi dom neoštećene. To može biti neka starinska vitrina, šimizet, komoda koja je bakino nasledstvo, a sada pripada nama, fotelja u kojoj je sedeo nas deda, a sada krasi dnevni boravak u našem domu ili umetnička slika koja je poklon od drage osobe i na nju nas podseća. Može biti i lep komad stilskog nameštaja kupljen da ulepšava  dom i da se koristi dugi niz godina. Za nekog drugog takvi pomenuti predmeti možda nemaju novčanu, emotivnu ili bilo koju drugu vrednost, ali za nas su neprocenjivi i nezamenljivi.




Ukoliko posedujemo stvari velike umetničke vrednosti, stilski nameštaj, starinski nameštaj i slično, da bi se takve stvari bezbedno preselile iz jednom doma u drugi potrebna je adekvatna zaštita koja uključuje nekoliko slojeva:

  • Osnovni sloj, tj. puc puc folija
  • Drugi sloj,  tj. mekani višeslojni karton
  • Treći sloj, tj. čvrst petoslojni karton.





Razlozi koji nas navode na to da sa posebnom pažnjom prenosimo i preseljavamo dragocene predmete su:

  • starost,
  • krhkost,
  • vrednost,
  • dimenzija i
  • težine tih predmeta.

Sve pomenuto treba podsetiti da se sa tim pažljivo rukuje, nosi i transportuje, a za to su najbolje specijalizovane agencije koje se pored standardne usluge selidbe bavi i selidbama ovog tipa. Za bezbedno preseljenje stilskog nameštaja, antikviteta, umetničkih predmeta i slično,  neophodno je:
  • iskustvo,
  • tehnika,
  • kvalitetni materijali za zaštitu i
  • sredstva za nošenje i transport.



Proces selidbe

Proces selidbe obavlja se u nekoliko faza kako bi se preseljenje vrednih stvari izvršilo besprekorno.

U tih nekoliko faza procesa preseljenja spada:

Zaštita i pakovanje - manji predmeti se zaštićuju puc-puc folijom i pakuju u kutije. Stilskinameštaj i krupniji umetnički predmeti se zaštićuju u zavisnosti od potrebe, pomoću streč i puc-puc folije, rebrastog kartona i ćebeta kao i sunđera za zaštitu uglova ili ćoškova. Tada je sve spremno za sledeću fazu - nošenje.

Nošenje – s obzirom da je u pitanju nameštaj koji je veoma osetljiv, a često i većih dimenzija i težine, potrebno je iskustvo, tehnika i odgovarajuća oprema za nošenje da bi se stilski nameštaj bezbedno preneo iz jednog doma do transportnog vozila i do krajnje lokacije. Nošenje stilskog nameštaja, umetnina i antikviteta nikada se ne prenosu u žurbi. Posebno je važno angažovati agenciju za selidbe koja ima iskustva sa nošenjem u zgradama koje nemaju lift.

Transport – vozilo treba da ima tapacirane unutrašnje stranice i dovoljnu količinu sredstava za zaštitu kao što su ćebad, kartoni, španeri i dr.



Međunarodne selidbe

Za selidbu stilskog nameštaja i transport stvari veće umetničke vrednosti koje treba da pređu međunarodne granice, neophodno je pribavljanje neophodne dokumentacije i svih dozvola nadležnih institucija, gde je neophodno takođe obaviti sve carinske formalnosti vezane za izvoz prilikom napuštanja teritorije jedne zemlje ili za špediterske radnje i carinske formalnosti prilikom uvoznog carinjenja pri ulasku stvari na teritoriju druge zemlje, a mnoge agenciju za selidbe upravo rade i te poslove i to na vrlo kvalitetan način.  

Transport se u tom slučaju vrši tako što se izrade drveni sanduci radi bezbednijeg transporta vrednih selidbenih stvari. 




Cene usluga selidbe stilskog nameštaja

Cene usluga selidbe antikviteta i stilskog nameštaja suštinski se ne razlikuju mnogo od cena selidbe bilo kojeg komada nameštaja, ako se proceni da nema rizika za oštećenje, pa se tako komad stilskog nameštaja može preseliti po standardnoj ceni usluge selidbe, bilo da je to u okviru neke veće selidbe ili prebacivanje samo tog komada sa jedne lokacije na drugu.

Međutim, ako je rizik od oštećenja stilskog nameštaja visok zbog njegovo osetljivosti i krhkosti ili zbog prenošenja kroz uska vrata, hodnike i stepeništa, neophodno je nameštaj adekvatno zaštititi, a samim tim i od vrste i količine materijala koji bi se iskoristio za zaštitu zavisila zavisi i konačna cena usluge selidbe.

Takođe, na cenu utiče i nestandardna dimenzija i težina, ako je visoka spratnost bez mogućnosti za korišćenje lifta, ako je potrebno angažovati više radnika za nošenje i sl.




Zaključak



Dobro se raspitajte šta sve spada u njihovu uslugu, napravite procenu sa profesionalcima iz agencije o stanju stvari i načinu kako će se vama važne stvari preneti i kolike su mere zaštite potrebne. Nakon svega ovoga, uz dobru pripremu za preseljenje, ovaj vid specifičnijeg načina selidbe neće predstavljati nikakav problem.

2 коментара:

  1. Nije bez razloga nastala ona narodna "ko se seli taj se ne veseli". Selidba je jedan od vecih stresova, ako ste u prilici da mozete da angazujete ekipu da spakuje i preseli vase stvari, nemojte da se dvoumite.

    ОдговориИзбриши
  2. Vredniji komadi nameštaja vredi da se sele zajedno sa vlasnikom. Ali ukolikonije vredan a star, bolje ga baciti. I to je samo po sebi problem, neko ostavi stare krevete, stolice, stolove, regale, pored kontejnera. I to je neviđeno ruglo. Najbolje je to baciti na deponiju (ali ne divlju). Ukoliko nemate adekvatno vozilo, angažujte firme koje već imaju u ponudi uslugu odvoženje starog nameštaja

    ОдговориИзбриши

Истакнути пост

Saveti za nošenje nameštaja

Ukoliko planirate selidbu, a potrebno vam je nošenje nameštaja, tehnike i drugih glomaznih stvari, najbrže i najsigurnije rešenje je angaž...